
ALUMINIUM
Właściwości
Jest to niezwykle lekki, aczkolwiek wytrzymały metal, posiada trzykrotnie mniejszą gęstość niż stal. Z tego powodu z powodzeniem może zastępować ją w wielu sektorach, będąc znacznie tańszą alternatywą. Kolejnym atutem jest wytrzymałość aluminium, dodatkowo wzrasta w obliczu niskich temperatur. Materiał jest również przyjazny środowisku, aluminium można poddawać wielokrotnemu recyklingowi bez niszczenia jego struktury. Jest również niezwykle elastyczny i plastyczny, można z niego wyczarować dowolne kształty. Mało tego, poszczególne elementy aluminium można bardzo łatwo łączyć ze sobą, tworząc rozbudowane konstrukcje. Nie można również zapomnieć o doskonałym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym aluminium. Ten pierwiastek jest znacznie lepszym przewodnikiem niż droższa miedź.
Zastosowanie
Z uwagi na powyższe, liczne walory aluminium można się domyśleć, że jest ono powszechnie stosowane w wielu branżach. Popularne wyroby: pergole ogrodowe, pergole tarasowe, płot panelowy, płot lamelowy, słup, słupki ogrodzeniowe, listwa przypodłogowa, listwa progowa, listwa LED, listwa maskująca, meble ogrodowe, krzesło ogrodowe , stolik ogrodowy, drzwi , furtka, rama, szyna meblowa, szyna sufitowa, szyna do zasłon, prowadnica, parapet, zadaszenie tarasu,

MIEDŹ
Właściwości
jej waga jest dosyć duża, a gęstość wynosi 8,9 g/cm3. budowa elektronowa sprawia, że ma świetną przewodność elektryczną, która decyduje o przewodnich zastosowaniach. Warto mieć na uwadze fakt, że miedź nie ma zbyt wysokich parametrów. Jej wytrzymałość na rozciąganie wynosi od 200 do 220 MPa, a twardość w skali Brinella – ok. 30 HB. Co za tym idzie, miedź w stanie czystym nie posiada zastosowań konstrukcyjnych, jednak już w połączeniu z mosiądzem czy brązem owszem. Czysta miedź w przyrodzie występuje dosyć sporadycznie. Najczęściej pozyskiwana jest z minerałów rudnych (kowelin, chalkopiryt oraz chalkozyn).
Miedź znajduje zastosowanie w elektryce, gdzie stała się alternatywą dla aluminium. Nie każdy wie, ale bardzo wiele domowych, jak i biurowych instalacji elektrycznych tworzona jest właśnie z drutów miedzianych. Warto również pamiętać, że miedź świetnie przewodzi ciepło!
Co istotne, przewody miedziane wykorzystywane są nie tylko w elektryce, ale również jako wiązki w autach, elementy sprzętów audio oraz wideo, układów scalonych, magnetronów itp. W samochodzie osobowym może być umieszczony nawet kilometr przewodów miedzianych! Oprócz tego nie można nie wspomnieć, że z miedzi wykonuje się również bardzo często rury do instalacji wodnych, sanitarnych, biżuterię, naszyjnik, bransoletka, przewód hamulcowy, przewód do klimatyzacji, złącza, cewki miedziane, pokrycie dachu, parapet, naczynia liturgiczne, garnki, patelnie, zestaw kuchenny.

MOSIĄDZ
Właściwości
to jeden z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych stopów metali. Składa się z miedzi i cynku, ale zwykle używa się również odpowiednie dodatki stopowe, takie jak ołów, aluminium, żelazo, cyna, mangan, chrom lub krzem. Skład chemiczny wpływa na najważniejsze właściwości miedzi, takie jak m.in. temperatura topnienia.
Mosiądz wyróżnia się żółto-złotym zabarwieniem. Kolor zależy od zawartości cynku. W przypadku 45% cynku mosiądz wyróżnia się pomarańczowo-żółtym kolorem, a spadek stężenia cynku zbliża do naturalnego odcienia miedzi.
Zastosowanie
znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle. To jeden z najczęściej spotykanych stopów. Jego właściwości plastyczne zależą od składu chemicznego, ale większość dostępnych stopów jest podatna na obróbkę skrawaniem.
Z mosiądzu produkuje się m.in. armaturę, kran, bateria, uchwyt, reling, akcesoria meblowe, klamka, poręcz, balustrada, lampa, żyrandol, świecznik, dzwonek, kinkiety, w przemyśle tuleja, śruba, nity wkręty, łuski. kolanka.

BRĄZ